Bize Ulaşın

EPSIS Elektrikli Araç Piyasası Bülteni’nin ilk sayısına hoş geldiniz…

epsis-bulten-sayi-1

Form Elektrik olarak Akıllı Şebekeler , Enerji Depolama ve Solar enerji sektöründeki 25 yıllık deneyimimizi eMobility içinde kullanmaya karar verdik ve EPSIS  markası ile Şarj Ağı İşletmeciliği Lisansımızı aldık.

Yeni Nesil EA Şarj İstasyonları ve çözüm odaklı yaklaşımımızla müşteri memnuniyetini en üst seviyede tutmayı  amaçlıyoruz.  EPSIS olarak 2022 ve 2024 arası kurulum  hedefimizi  konutlar ve işyerleri olarak belirledik ve bu amaç doğrultusunda EpsisKONUT ve EpsisİŞYERİ tariflerimizi hazırlayarak kullanıcılarımıza sunmaya başladık.

Bizler bir şeyler yaparken Dünyada ve Türkiye’deki Elektrikli Araç ve Şarj Teknolojilerini de yakından takip ediyoruz. Bu derlediğimiz bilgileri  belirli periyotlarla siz eMobility tutkunlarına özel hazırladığımız bültenlerimiz ile duyuracağız.

Bu ilk bültenimizin  konusu Küresel elektrikli araç piyasasındaki gelişmeler ve 2023 beklentileri olacaktır.

Bizi LinkedIn hesabımızdan da takip edebilirsiniz!

Keyifli okumalar…

 • Tesla, 2022 yılında elektrikli araç satışlarını bir önceki yıla kıyasla %40 artırdı. Yıl boyunca 1,3 milyon elektrikli otomobil satışı gerçekleştirdi.
  • %50 büyüme hedefi: Şirket tarafından, üçüncü çeyrek sonunda yapılan açıklamada, yıllık ortalama %50 büyüme hedeflediklerini duyurmuştu.
  • Hisse senetleri: Tüm bu gelişmelere rağmen, şirket hisseleri son altı ayda %45’ten fazla değer kaybetti.
 • Audi, 2026 yılından itibaren sadece elektrikli otomobil tanıtımı yapacaklarını ve 2033 yılından itibaren de içten yanmalı modellerin ürün gamlarında yer almayacağını duyurdu.
  • Çin’de fabrika: Audi ve Çin merkezli ortağı FAW’nin yapımı devam eden üretim tesisin 2024’te hizmete geçmesi bekleniyor. Tesis, tamamen elektrikli Audi modellerinin üretildiği ilk fabrika olacak.
 • Togg, 5-8 Ocak tarihleri arasında düzenlenecek dünyanın en büyük teknoloji fuarı CEs 2023’te SUV ve sedan modeli ile yer alacak. Geçtiğimiz yıl da fuarda yer alan Togg, CES 2022’de de yer almış ve sedan modelini görücüye çıkarmıştı.
 • Ford Otosan, yeni nesil ticari araç yatırımlarına –tamamen elektrikli ve hibrit  elektrikli PHEV araçlar dâhil olmak üzere– destek vermek üzere 200 milyon euroluk ek kredi alacak. 
  • Kredi: Kredi, Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası’nın (EBRD) 2021’de Ford Transit Custom Ailesinin çevreye duyarlı, tam elektrikli versiyonlarını da içeren yeni nesil üretimini finanse etmek üzere Ford Otosan’a sağladığı 650 milyon Avro’luk kredinin bir uzantısı.
 • Norveç’te 2022 yılındaki toplam araç satışlarının %80’ini elektrikli araçlar oluşturdu. Bu oran 2011 yılında %2,9 seviyesindeyken 2021’de %65’e kadar yükselmişti.
  • 2025 hedefi: Norveç 2025’e kadar tüm yeni araç satışlarının tamamının elektrikli ya da hidrojen ile çalışan araçlardan oluşmasını hedefliyor. 
  • Nasıl başardılar? Bu başarının ardındaki en önemli faktör olarak Norveç hükümetinin sıfır emisyonlu satışları teşvik etmek için ücretsiz geçiş, otopark ve vergi muafiyetleri gibi teşvikler sağlaması ve güçlü bir hızlı şarj cihazı ağı kurması gösteriliyor.
 • Birleşik Krallık’ta 2022 Aralık ayında yıllık %30 artışla 8.700 yeni şarj istasyonunun kurulduğu duyuruldu. Böylece ülke genelindeki şarj istasyonu sayısı 37 bini aştı.
  • Elektrikli araç satışlarının gerisinde: Ülke genelinde 2022 Kasım ayında elektrikli araç satışlarının yıllık bazda %38 arttığı açıklanmıştı.
  • 2030 hedefi: Birleşik Krallık hükümeti, 2030’a kadar ülke genelinde 300 bin şarj istasyonu kurulumunu hedeflediğini duyurmuştu. İstasyon sayısındaki yıllık %30’luk artış korunmaya devam edilirse;  bu hedefin gerçekleşeceği öngörülüyor.
 • Kanada’da 2026’dan itibaren binek araçların %20’sinin, 2035’ten itibaren ise tamamının elektrikli olması bekleniyor.
  • Mevcut durum: Yılın ilk altı ayında tamamen elektrikli ve hibrit araçların satışları, yeni araç tescillerinin yalnızca yüzde 7,2’sini oluşturuyordu. Geçen yılın aynı döneminde bu oran %5,2 seviyesindeydi.

Elektrikli araç piyasasında son durum ve 2023 beklentileri: Küresel Görünüm

2022’de enerji piyasaları ve iklim gündemini belirleyen ana unsurlar kuşkusuz, Rusya’nın Ukrayna’yı işgali ile başlayan süreçte artan enerji ve gıda fiyatları, tedarik zincirindeki aksaklıklar ve artan hammadde fiyatları oldu. Avrupa’nın enerjide Rusya’ya olan bağımlılığını azaltma çabaları ve yenilenebilir enerjiye geçiş için atılan adımlar yılın en önemli gündem maddelerinin başında geldi. 

Peki  elektrikli araç piyasası yıl boyunca bu gelişmelerden nasıl etkilendi? Mevcut tartışma başlıkları neler? 2023’te piyasayı neler bekliyor?

Elektrikli araç piyasasındaki büyüme sürüyor

Elektrikli araç satışlarındaki artış dünya genelinde sürüyor. 2021 yılındaki satışlar, bir önceki yıla kıyasla iki katına çıkıp 6,6 milyona ulaşmıştı. Kullanımdaki elektrikli araçların sayısı, 2018’deki seviyesinin üç katı, 16,5 milyona yükselmişti. 2022 verileri, bu rakamların da aşıldığı bir yıl oldu. 

 • Uluslararası Enerji Ajansı’nın (IEA) verileri, sadece yılın ilk çeyreğinde 2 milyonluk satış ile 2021’in ilk çeyreğindeki satışların %75 üzerine çıkıldığını gösterdi. 
 • Canalys’in araştırması, yılın ilk yarısında 4,2 milyon elektrikli araç satıldığını ve Çin’in hem en büyük hem de en hızlı büyüyen pazar olduğunu ortaya koydu. Küresel elektrikli araç satışlarının %57’si Çin’e gerçekleştirildi. Onu takip eden ikinci pazar Avrupa Birliği’nde sadece yılın ilk yarısında elektrikli araç satışlarındaki artış %62’ye ulaştı.
 • Elektrikli Araç Küresel Pazar Raporu 2022, yıl sonu itibarıyla market hacminin 2021’deki 191,9 milyar dolardan 245,1 milyar dolar seviyesine çıkacağını öngördü.

Sağlanan teşvikleri, ülkelerin içten yanmalı araçların satışına son vermeye yönelik taahhütlerini ve firmaların müşterilerin ilgisini çekmek ve dönüşümde öncü olmak için girdikleri yarışı sektördeki bu başarının ardındaki nedenler olarak görmek mümkün. Çin’in 2009’dan bu yana elektrik teşvikini sürdürmesi, ABD’de eyalet bazında açıklanan taahhütler ve yıl içinde Avrupa Birliği’nin “55’e Uyum” düzenlemesi kapsamında 2035 yılından itibaren üye ülkelerde benzinli ve dizel araçların satışını yasaklaması öne çıkan gelişmelerdi.Öte yandan, iklim krizi karşısında ülkelerin ulaşım sektörünün dönüşümü hususunda verdiği taahhütlerin yerine getirilmesi durumunda 2030’da küresel araç satışlarının %30’dan fazlasının elektrikli olması bekleniyor. Firmaların dönüşüme teknik açıdan sunduğu katkı da yadsınamaz bir boyuta ulaşmış durumda. 2015’te 90 olan elektrikli araç modeli sayısı 2021’de 450’ye yükselmişti. Bu sayının 2023’te daha da artacağı değerlendiriliyor.

Mevcut problemleri görmek gerek

Bu yükselişe eşlik eden ve sektörün gelişmesine engel, belirli problemleri de görmek gerekiyor. Bu problemlerin başında çip krizi ile artan hammadde fiyatları geliyor: 

 • Pandemiyle gündeme gelen çip krizi de bugün için hâlâ geçerli bir problem.Firmalar, pandemi sonrası artan talebi karşılamakta zorlanıyor.. 
 • Bir elektrikli aracın maliyetinin yaklaşık %30 – %40’ını bataryalar oluşturuyor. Fakat kobalt, nikel ve lityum gibi batarya üretiminde önemli hammadde fiyatları son bir yılda çok fazla artmış durumda. Lityumun son bir yıldaki fiyat hareketi yaklaşık 5 kat artışa işaret ediyor
 • Öte yandan bu hammadde kaynakları oldukça sınırlı ve belirli ülkelerin/firmaların denetiminde çıkarılıyor. IEA’nın senaryoları kapsamında, elektrikli araç bataryalarına olan talebi karşılamak için sadece lityum üretiminin dâhi 2030’a kadar 3’te 1 oranında artırılması gerekiyor. Bu noktada tedarik zincirinin yaklaşık %70’inin de Çin etrafında gerçekleştiğinin vurgulanması gerekiyor. 
 • Firmalar, bu tablo karşısında, giriştikleri işbirlikleri ile hammadde ve tedarik skalasını genişletmeye çalışıyor. Yatırım maliyetleri artarken hükümetlerin yatırım destekleri ve vergi indirimleri ile değer zincirindeki sürekliliği sağlaması bekleniyor.

Bir diğer önemli problem alanını toplu geri çağırmalar, şarj istasyonlarının yoğunluğunun az oluşu ve mevcut filoda yaşanan teknik problemler oluşturuyor. 

 • Arızalı hava yastıkları, yazılım sorunları ve batarya kaynaklı problemlerden kaynaklı teknik problemler, geri çağırmaların ardındaki en büyük sebep olarak görülüyor. Geri çağırmaların yarattığı maliyet kayda değer seviyede yüksek. 2020 yılında GM, Ford ve Hyundai 2,2 milyar dolar seviyesinde bir maliyetle, toplamda 133 bin elektrikli aracı geri çağırmıştı
 • Her ne kadar şarj istasyonlarının sayısı her geçen yıl artsa da istasyonların yoğunluğu bölgeden bölgeye farklılıklar gösteriyor. 2021 verilerine göre dünya genelinde şarj istasyonlarının sayısı %40 artmış. Fakat Çin, hızlı şarj aletlerinin %85’ine yavaş şarj aletlerinin ise %55’ine sahip. Avrupa’da 300 bin şarj aleti bulunurken bunun yarısından fazlası sadece üç ülkede yoğunlaşıyor.
 • Elektrikli ve hibrit araç sahipleriyle 2022’nin ilk yarısında yapılan ve kullanıcı deneyimlerine dayanan bir araştırma, şarj istasyonlarına erişim ve bu istasyonlardaki ekipmanların performansında bir önceki yıla kıyasla bir düşüş olduğunu gösteriyor.

 

2023 neler getirecek?

Tüm bu gelişmeler elektrikli araç piyasasının gelecekteki gelişimine yönelik olumlu sinyaller sunuyor. Sektörün geleceğinin teminatı geleneksel otomobil firmalarının ya da yeni elektrikli araç girişimlerinin atacağı adımlara bağlı. Bu adımlardan beklenen, elektrikli araç kullanımının yaygınlaşarak bir lüks olmaktan çıkması.Önümüzdeki yıl, bu bağlamda, çok daha uygun fiyatlı daha yeni modellerin çıkacağı beklentisi hâkim. McKinsey, eski otomobil üreticilerinin ve EV girişimlerinin 2018-2023 döneminde 400’e kadar yeni model üreteceğini tahmin ediyor.

Autoblog’a göre yeni yılda daha fazla karşılaşacağımız konsept “yazılım tanımlı araç” olacak. Bu bakımdan en önemli gelişme, General Motors’un yazılım güncellemeleri, bulut bağlantısı ve araçtan-her şeye iletişim özelliklerini taşıyan yazılım platformu Ultifi’yi piyasaya sürecek olması olarak değerlendiriliyor. Ayrıca Jaguar Land Rover, Nio, Polestar, Volvo ve XPeng, Nvidia’nın “Drive Orin” sistemi üzerinde yazılım tanımlı araçlar oluşturma planlarını duyurmuştu. Yani beklentiler, bireysel ihtiyaçları karşılandığı ve arabadaki abonelik tabanlı hizmetleri nasıl artırıldığı bir dönem yönünde. Otomobil üreticilerinin, araç içindeki yazılım yükseltmelerinden çarpışma testlerine ve fabrika verimliliklerine kadar her şeyi simüle etmek için hem araçlarının hem de üretim tesislerinin dijital ikizlerini oluşturmalarına olanak tanıyacak.

Forbes’un tahminleri, bu yıl Asya’dan elektrikli araba modellerinin geleceğini söylüyor.  Avrupa’da ve Avustralya’da hâlihazırda popüler olan BYD ve MG üretimi elektrikli araçlar ile Hyundai’nin piyasaya çıkaracağı yeni araçların batı otomotiv pazarını kırmak için Asya’nın elindeki önemli değerler olduğunun altı çiziliyor.

İstanbul’da ilk defa düzenlenen EV Charge Show fuarına katılım sağladık.

DC 80 kWh hızlı şarj ürününün testlerini tamamladık.

Kullanıcı ihtiyaç ve deneyimlerini göz önünde bulundurarak konut ve işyeri tarifelerini oluşturduk.